Kako zdraviti migreno - pregled učinkovitih zdravil

Migrena niso pogosti glavobol, ampak resna bolezen. Napadi migrene lahko dobesedno vozijo ljudi, tako da pacientu vzamejo kakršne koli bolečine, ki pridejo z njimi. Toda na žalost večinoma ne prinašajo pričakovanega učinka - intenzivnost glavobola se ne zmanjša, bolnikovo stanje se ne normalizira. Posledica nepravilnega zdravljenja migrene lahko postanejo živčni, psihološke motnje, in celo, kako se počuti slabo, ko je dvoboj za zadevno bolezen, bolje, da ne omenjam - popolna "slabost", huda pomanjkljivost v "vakuum" glave, na splošno, da si opomore bodo imeli dovolj dolgo.

Kako pravilno zdraviti migreno? Katera zdravila bodo imela učinek? O tem bomo razpravljali v predstavljeni različici.

Triptani - antimigrenski pripravki

Najbolj priljubljena in učinkovita zdravila, ki so učinkoviti proti napadom migrene, so triptani. Omeniti velja, da so absolutno vsi objekti, povezani s skupino odmerka na istem biokemičnih načela, vendar običajno pomaga migreno trpijo le 1-2 iz celotnega seznama. Zato zdravniki ne priporočajo izbire določenega zdravila - čeprav se triptani prodajajo v lekarnah brez recepta, je specialistični nasvet izjemno potreben za individualno izbiro.

Prosimo, upoštevajte: izvedene klinične študije potrjujejo, da je vrsta zadevnih antimigrenskih zdravil 60% pozitivnega učinka. To je bistveno večje v primerjavi z anestetiki, antispazmodiki.

Priprave iz skupine triptanov:

  • tablete - sumatriptan, sumamigren, rapimed, zomig, naramig, amigrenin, imigran;
  • pršila - imigranti;
  • svečke - trimigrena.

Prosimo, upoštevajte: če je migreno spremljajo napadi navzee in še posebej bruhanje, potem jemanje zdravil iz skupine triptanov boljše v obliki škropljenja. Če bolnik vzame tableto in takoj poči, potem ne morete pričakovati olajšanja.

Triptane je treba jemati najkasneje 2 uri po nastopu napada - to obdobje se šteje od trenutka konca faze aure. Če boleči napad postane intenzivnost počasi, ga ni mogoče diferencirati kot migrena, priporočljivo je, da bolnik uporablja zdravila z običajnim analgetičnim učinkom. V primeru natančnega razumevanja, da se je migrenski napad začel, je treba zdravila iz skupine triptanov vzeti sočasno s prokinetiki (na primer metoklopramidom).

Triptani lahko povzročijo neželene učinke:

  • vztrajna vrtoglavica;
  • občutek težnosti in otrplosti v spodnjih okončinah;
  • ponavljajoč občutek vročine v spodnjih okončinah;
  • neregulirani napadi tahikardije;
  • razvoj angine pektoris;
  • nemotivirano zvišanje krvnega tlaka;
  • spontano nastale motnje srčnega ritma;
  • gastritis;
  • suha usta;
  • Občasno slabost in bruhanje;
  • kolesterizem;
  • povečana pogostnost uriniranja;
  • šibkost mišic brez očitnega razloga;
  • poliurija;
  • driska;
  • mialgija.

Ne pozabite, da lahko zdravila iz kategorije triptani povzroči hudo alergijsko reakcijo - izpuščaj na koži, srbenje, povišana telesna temperatura in angioedem (redko).

Strogo prepovedano je uporabljati triptane, če:

  • nosečnosti in med dojenjem;
  • hipertenzivna bolezen;
  • angina pektoris;
  • ishemična bolezen srca;
  • motnje cerebralne cirkulacije;
  • patologije ledvice in jeter v zgodovini ter razvoj v času migrenskega napada.

Zakaj zdravila brez zdravil iz skupine triptanov niso priporočljiva brez predhodnega posvetovanja z zdravnikom? Najprej je treba izbrati posebno orodje posebej. In drugič, treba je upoštevati, s katerimi zdravili ni mogoče kombinirati triptanov:

Pravila za jemanje analgetikov med migrenskim napadom

Dejstvo, da je treba vsa zdravila, tudi z anestetičnim učinkom, jemati strogo v skladu z navodili, je znana vsem. Toda posebej za bolnike z diagnosticirano migreno, morate vedeti tudi natančen čas uporabe zdravil - nato se izraz "vsako minuto na računu" popolnoma prilega.

Torej, po znanstvenih raziskavah zdravila iz skupine analgetikov lahko razbremenijo napad glavobolov, ki se je zgodilo iz popolnoma različnih razlogov. In tudi z migrenami, kot so zdravila, kot so analgin, imajo baralgin želeni učinek! Edini pogoj - imeti morajo čas, da traja od 40 do 120 minut od začetka napada (natančnejši čas je odvisen od intenzivnosti, s katero se razvije sindrom bolečine). V tem obdobju migrenskega napada je vzrok glavobola zgolj njihovo vnetje in širitev.

Če glavobol utripa znak pridruži slabost in bruhanje, nestrpnost do glasnih zvokov in nezadostnim odzivom na svetlobi, to pomeni samo eno stvar - šel na aktiviranje mehanizmov za bolečino, ki bo nemogoče ustaviti običajnih analgetikov. Natančneje - bolečine impulzi skozi trigeminalnega živca in "dosega" v možganski skorji.

Prosimo, upoštevajte: ob uporabi zdravilnih učinkovin proti bolečinam in antimigranskih zdravil kasneje kot zgoraj navedeno obdobje ne bo olajšalo, temveč bo poslabšalo bolnikovo stanje. V nobenem primeru ne smete jemati teh zdravil vsako uro, da bi okrepili njihove učinke in dosegli želeni učinek - bolniku lahko zagotovite le neželene učinke.

Ločeno je treba omeniti kombinirane analgetike - vsebujejo fenobarbital in kodein. Zdravniki priporočajo, da je treba uporabiti kombinirane analgetike, samo če se zgodi, da se zgodi, da se običajen analgetik ne zgodi optimalno. Zaradi fenobarbitala in kodeina imajo tudi pomirjujoč učinek, ki zmanjšuje občutljivost možganske skorje. Absolutno zaustavitev razvoja migrenskega napada kombiniranih analgetikov ne more, vendar zmanjšati njegovo intenzivnost bo.

Prosimo, upoštevajte: fenobarbital in kodein v kombiniranem analgetiku vsebujejo majhne količine in zato ni zagotovila, da bo učinek dosežen, ne. Ampak, če vzamete ta zdravila nekontrolirano, se bo razvila odvisnost. Zdravniki kategorično prepovedujejo uporabo kombiniranih analgetikov pri napadih migrene več kot 2-krat na mesec.

Kako zmanjšati število napadov migrene

Seveda vsak migrenski bolnik želi vsaj zmanjšati število napadov - vsaka od njih povzroča ne le hude bolečine, ampak tudi neudobje v življenju. Obstajajo nekatera pravila, ki so jih razvili zdravniki in znanstveniki, ki bodo pomagali zmanjšati število napadov migrene - jih je treba spoštovati! Te vključujejo:

  1. Obvezen nadzor nad pojavom napadov migrene - prepoznavanje sprožilcev, ki povzročajo te napade, jih lahko varno izključite iz vsakdanjega življenja. Na žalost je to nasvet zdravnikov, ki jih bolniki ignorirajo - običajen razlog, ki ga kažejo ob obisku specialist: "je bil živčni (ali) utrujen". Morate pozabiti na to nenavadnost in skrbeti za svoje zdravje z identifikacijo zunanjih in / ali notranjih povzročiteljev napadov migrene.
  1. Vsaj 2-krat na leto z diagnosticirano migreno morate jemati preventivne tečaje za jemanje določenih zdravil - zmanjšujejo občutljivost cerebralnih posod.
  2. Zdravniki lahko določijo naslednja pravna sredstva:
  • antiepileptični - delujejo na vznemirljivosti možganov, ga zmanjšujejo, kar vodi do redkega odziva na sprožilce (dražilce);
  • antidepresivi - povečajo raven serotoninskega hormona v krvi, kar zmanjšuje število napadov migrene in zmanjša njihovo intenziteto;
  • beta-blokatorji - ta zdravila lahko zmanjšajo krvni tlak, upočasni srčni utrip;
  • zaviralci kalcijevih kanalov - njihova redna uporaba pomaga stabilizirati in povečati ton možganskih posod;
  • pripravki z vsebnostjo magnezija so potrebni za stabilizacijo dela srca in krepitev možganskih posod;
  • zdravila, ki izboljšujejo cerebralno cirkulacijo.

Prosimo, upoštevajte: nobenega od teh zdravil ni mogoče vzeti brez predpisovanja zdravnika! Antidepresivi je treba uporabiti pri najmanjših terapevtskih odmerkov, so beta-blokatorji pustimo, da se sprejema samo bolnike z normalno srčno frekvenco, vendar blokatorjev nekoliko visok krvni tlak, vendar kalcijevih kanalčkov so se v visokih odmerkih.

Bodite prepričani, da obiščete zdravnika, v primeru, da v roku 30 dni se zgodi več kot 2 migrene med napadi bolnik zasleduje ozadje glavobol in zdravnika odmerki analgetikov in triptani morali dvigniti, da bi dobili učinek.

Klic "prve pomoči" - kadar je to primerno

Migrena načeloma ni nevarna bolezen - to potrjuje raziskovalno dejstvo. Toda v nekaterih primerih močni napadi zadevne bolezni lahko povzročijo resne posledice. Treba je vedeti, v katerih primerih je primerno poklicati reševalno ekipo:

  • napad migrene traja več kot 72 ur - to zdravilo razvrščajo zdravniki kot status migrene, ki lahko sproži možgansko kap;
  • trajanje aure traja več kot 60 minut, vendar se pojav bolečine ne razvije;
  • bruhanje in driska med napadom se večkrat ponovijo - lahko povzroči dehidracijo telesa, motnje prebavnega in / ali urinarnega sistema;
  • predhodni migrena napadi nikoli niso začeli z avro obdobjem, in zadnjič, ko se je nenadoma pojavil;
  • Začele so se resne vidne okvare (bifurkacija predmetov, zamegljene lastnosti vidne slike, nenadno zmanjšanje vidne ostrine);
  • prišlo je do kratkoročne izgube zavesti, dezorientacije v vesolju;
  • zadnji teden pacient doživi drugo ali tretjo epizodo zapored;
  • vrsta poteka migrenskega napada se je spremenila;
  • pacient, starejši od 55 let, je že imel pogoste migrene, vendar je minilo nekaj let in nenadoma je bil identičen glavobol.

Migrena je bolezen, ki prinaša nelagodje pacientovemu življenju. Kako zdraviti migrene, kdaj začeti jemati posebna zdravila, kako zmanjšati število napadov - to je vse, kar je v predstavljenem materialu. Vendar so te informacije samo po naravi posvetovalni, vse preglede in sestanke mora zdravnik opraviti le z neposrednim stikom s pacientom.

Tsygankova Yana Aleksandrovna, medicinski pregledovalec, terapevtka najvišje kategorije usposobljenosti

Skupno skupno 5,348 mnenj, 1 ogledov danes

Zdravljenje migrene: seznam zdravil za migreno in glavobol

Migrena je dedna bolezen, pri kateri so cerebralna plovila zelo občutljiva in vneta pod vplivom neugodnih zunanjih in / ali notranjih dejavnikov. Napadi migrene spremljajo hude bolečine, fotofobije in slabost. V možganih ni stalnih degenerativnih sprememb, ekspanzija in vnetje posod se pojavita le med napadom, nato pa se ustavi.

Migrena ne predstavlja nevarnosti za zdravje, poleg tega - ljudje, ki trpijo zaradi tega, dlje zadržujejo jasnost uma in dober spomin. Toda v času bolečih napadov pozitivnih vidikov bolezni ne želijo razmišljati. Kako veste, ali imate res migrena ali pa ste glavobole drugačne narave?

Tukaj je tisto, kar morate vedeti o migrenah:

Zasegi imajo običajno štiri faze: podaljšanje, auro, takojšnje bolečine in post-normalno obdobje;

Prodromus - to anksioznost napad in slutnjo aura - vizualni, taktilnih, vohalne in govorne motnje pred napadom, bolečina migrena je vedno zelo močna, utripajoča in lokalizirana v določenem delu glave, in postdormalny rok - to je občutek šibkosti po napadu;

Včasih je migrena brez aure, vendar njegova odsotnost ne odpravi diagnoze;

Hude napade migrene lahko spremljajo bruhanje, omotica, podvojitev in zatemnitev v očeh in celo paraliza okončin. Ponavljajoče se bolečine v trebuhu in bruhanje nejasne etiologije pri otrocih so lahko tudi manifestacija migrene.

Pri dekletih se migrena najprej prijavijo v starosti 13-23 let, pogosto je njen prihod povezan s prvim rojstvom. Mladi trpijo zaradi te bolezni mnogo manj pogosto, vendar začnejo trpeti prej - od 8 do 10 let in težko je predvideti, kdaj se bodo napadi končali. Migren se diagnosticira le v 6% celotne moške populacije. Med ženskami trpi eden od petih, vendar se skoraj vse migrene umaknejo po menopavzi.

Popolnoma ozdraviti migrena je nemogoča, pa tudi pojasniti njegove vzroke ali preprečiti razvoj. Toda bolezen lahko in je treba vzeti pod nadzorom. V idealnem primeru ne bi smeli imeti več kot dva zaseganja na mesec in ne bi smeli trajati več kot dve uri. Tisti, ki so se v bolečinah počutili in so za dva ali tri dni tekli v stranišče, se zdijo te besede nedosegljiva sanja. Ampak ne bodi v naglici do obupa. Poskušali vas bomo naučiti živeti tako, da nimate migrene, vendar jo nadzirate.

Za nadzor nad migreno je potrebno:

Izračunajte dejavnike, ki vzpodbujajo in jih skrbno izognite;

Razumeti raznolikost zdravil za bolečino, izbrati pravo zdravilo in ga vzeti pravilno, da bi hitro olajšali bolečine;

Storite vse, da zmanjšate pogostnost napadov.

Vsaka od teh treh elementov bo zdaj podrobno obravnavana.

Migrena sproži: prepoznati sovražnika osebno

Migrena kot glavobol ni per se, temveč zgolj povečana občutljivost možganov. Za začetek bolečine je potrebno izzvati dejavnike, ki se imenujejo sprožilci migrene. Oseba ima lahko enega ali več takih sprožilcev, včasih pa napadi nastanejo le iz določene kombinacije.

Kaj se zgodi: če ni razloga, potem ne bo napadov? Prav gotovo, to je popolnoma, da se zaščitite pred sprožilci, je težko - dobesedno so povsod. Nekdo je bil srecnejši - njihova migrena je premagana le ob ozadju stresa in nekdo trpi zaradi kakršne koli razlike v atmosferskem tlaku.

Ne hitite, da pripravite zaključke, poskusite znotraj enega meseca, da vodite "dnevnik migrene". Narišite tabelo, označite datume na vrhu in napišite vse možne sprožilce na strani. Če je prišlo do napada, položite pluse v stolpec nasproti tistim dejavnikom, ki so se zgodili na ta dan. Na primer: pili - plus, niso dobili dovolj spanja - plus, je deževalo - plus, so se prepirali z nekom - plus in tako naprej. Kot rezultat te mini študije postane jasno, kateri sprožilci (ali kombinacije sprožilcev) sprožijo migrene.

In, da bi vam pomagali najti svoje sovražnike, bomo tu navedli vse možne notranje in zunanje sprožilce:

Alkohol. Najprej se morate bojiti rdečega vina in šampanjca. Vsak alkohol širi krvne žile in povzroči migrena, vendar v rdečem vinu in še vedno vsebuje flavonoide in šampanjec - mehurčke ogljikovega dioksida, tako da je vazodilatator učinek teh močnih pijač najbolj izrazito;

Hrana. Na prvem mestu so izdelki, ki vsebujejo tiramin - meso dimljene izdelke, sir s plesnijo, pivo. Citrusi, banane in čokolade so nekoliko manj pogosto sproži. V zadnjem času so poročali, da lahko migrene napadajo navidezni natrijev glutamat - dodatek k prehrani, ki okrepi okus večine končnih izdelkov. Kar zadeva kofein, je njegova vloga pri sprožanju mehanizma migrene dvoumna. Po eni strani kava in močan čaj zožujejo plovila, na drugi strani pa redna uporaba kofeina povzroča odvisnost. In ostro zavrnitev tega vodi do neželenih sprememb v tonu plovil in posledično migrenskega napada;

Način napajanja. Dejansko je pomembno, da ne toliko, kaj točno jeste, koliko redno to počnete. Dolgotrajen odmik med obroki povzroči kritičen padec nivoja glukoze v krvi. In kdo je najbolj nadležen v telesu? Seveda, možgani. In če je nagnjen k migreni, se vam ne bo ne maščeval nad gladovno stavko z bolečo bolečino. Samo ne pozabite na prigrizek vsakih 3-4 ure;

Alergija. Posamezna nestrpnost do hrane, zdravil ali zunanjih dejavnikov (prah, cvetni prah) je neposredno povezana s pogostostjo napadov migrene. To dejstvo je potrdila medicinska raziskava, v kateri je bila skupina bolnikov tri mesece izolirana od vseh njihovih alergenov. Absolutno pri vseh predmetih se je pogostost napadov zmanjšala in bolečina postala manj intenzivna in dolgotrajna;

Tekočina. Vsaki osebi in trpi migrena - še posebej je treba piti za dan 1,5 litra čiste vode. To bo omogočilo pravilno delovanje biokemičnih reakcij v telesu in izguba teh reakcij se ne bo kopičila v tkivih in krvnih žilah. Če se ukvarjate s športom ali težkim fizičnim delom, upoštevajte naraščajoče potrebe po telesu v čisti vodi. Ne v čaju, kavi ali soku, in sicer v navadni vodi;

Zdravila. Droge z ukrepom vazodilatacijskega (npr, nitroglicerin, zvončki in etc), je skoraj gotovo, da začnete mehanizma in povzroči migrenskega napada, zato se prepričajte, da se glasi povzetek vseh zdravil, preden jih pri tem;

Sanj. Odrasla oseba mora spati 6 do 8 ur dnevno, nič manj. Recimo, da ste spremenili delovna mesta in namesto običajnih 8 ur, le 5 spal. Adaptacija na ta urnik bo nujno spremljala migrena napadi. Enako se lahko zgodi z osebo, ki je šla na počitnice in se odločila spati pred poldnevom - zelo verjetno je, da se bo tvoja srbost spremenila v grozno glavobol;

Čustveni stres. Težko si je predstavljati vsakdanje življenje brez stresa, vendar se lahko naučite ustrezno sprostiti in obnoviti ravnovesje. Za ljudi z migreno je to še posebej pomembno. Med samim stresom, ko je telo koncentrirano, ne bo napadov - čez nekaj ur ali naslednjega dne vas bo prehitela. Zato, po živčnem šoku ali konfliktu, storite vse, da izničite negativno in se znebite napetosti;

Šport in aktivno preživljanje prostega časa. Ves dan na vrtu, prvi trening v fitnesu, dolg nakupovanje - in zdaj ste padli z migreno. Znana je slika, kajne? Če se v življenju ne premaknete veliko, se ne trudite, da bi se naložili, in če bi nasprotno, redno igrali za šport, nadaljujte v istem duhu in nikoli ne strmo znižajte tempa;

Vreme. Razlike v atmosferskem pritisku ne moremo imenovati najbolj priljubljenih sprožilcev migrene - ti dejavniki vplivajo samo na ljudi z nestabilnim krvnim tlakom. Vendar pa se ne moti drug drugemu in verjetno je, da ste hipertenzivni, trpijo zaradi migrene;

Okolje. Napad bi lahko sprožila drugih zunanjih dejavnikov: dolgo glasen zvok (stavbe, proizvodne hale, rock koncert, nogometne igre), močan vonj (parfum, barve, laka, topila), umazan zrak (dimljen ali prašnem okolju);

Hormoni. Tukaj je odgovor na vprašanje, zakaj migrena tako "ljubi" lep seks. Med življenjem v telesu vsake ženske pod vplivom spolnih hormonov pride do velikih sprememb: dekle zori, z menstruacijo, zanosi, rodi, hrani, izgubi plodnost. Na vsaki stopnji hormoni delujejo. Ni čudno, da skoraj vse ženske, ki trpijo zaradi migrene, trpijo zaradi nasilnih napadov na predvečer menstruacije, v obdobju po porodu in med menopavzo.

Kako se znebiti glavobola?

No, končno smo prišli do samega vrha - povedali in navedli v mislih vsa vprašanja, ki so vas pripeljala do te strani:

Ali moram jemati zdravilne učinkovine za zdravljenje migrene?

Kako pogosto lahko to storite?

In kako se znebiti slabosti?

Ali so tablete slabe za glavobol?

Kako se razlikujejo drug od drugega, razen cene?

Kdaj jemati zdravilo: med auro, po pojavu bolečine ali ko je že nemogoče prenašati?

Ali bi morda morali vzeti tableto za vsak primer posebej ob prvem domnevnem napadu?

Obravnavajmo vse, kar je v redu. Začnimo s popolnim seznamom vseh zdravil za migreno in glavobolom, kar kaže na njihovo pravo sestavo. Morda vam bo veliko presenečenje, da lahko za isto substanco od vas v lekarni sprejme znesek, ki se razlikuje za 10 ali večkrat. Prav tako je pomembno, da se naučimo razlikovati med tabletami, ki so primerne za zdravljenje migrene, popolnoma neustrezne in tudi oceniti resnost morebitnih neželenih učinkov.

Enostavno zdravilo proti bolečinam

Uradna medicina takšna zdravila pozna kratko okrajšavo z nesteroidnimi protivnetnimi zdravili (NSAIDs) - nesteroidna protivnetna zdravila, to pomeni, razbremenitev vnetij brez pomoči hormonov. V nadaljevanju bomo dali podroben seznam teh zdravil, in tudi če ne najdete imena tablete v njem, preberite njihovo sestavo - zagotovo so zelo znani izrazi.

Absolutno vsi NSAIDs razbremenijo glavobol zaradi lajšanja vnetja v žilnih stenah. Z drugimi besedami, ta zdravila odpravljajo vzrok bolečine, kar je zelo dobro. Vendar pa v nekaterih tabletah obstajajo dodatni sestavni deli, ki imajo pomirjujoč ali antispazmodičen učinek. Koliko je to pomembno pri zdravljenju migrene, bomo podrobneje razpravljali.

In najprej razdelimo vsa zdravila iz glavobola v dve veliki skupini:

Enokomponentni analgetiki

Za enostavno sestavnih analgetiki enojnih vključujejo aspirin, ibuprofen, paracetamol, naproksen, ketorolak, Ksefokam, lornoksikam in diklofenak.

Do zdaj so v Rusiji registrirana naslednja zdravila:

Acetilsalicilna kislina (Aspirin, Uppsarin). Za zdravljenje migrenskega topičnega odmerka 500 mg ali več, je najboljša možnost - piti samo dve tableti po 500 mg. Šumeče tablete bodo naredile veliko bolje, ker se absorbirajo hitreje, kar je zelo pomembno v slabostih. V lahko lekarnah izpolniti tako imenovane srčne aspirin (trombotičnih PSZ Aspirin kardio), ki je dodeljen profilaktično bolnikom z nevarnostjo kapi in srčnega infarkta, kot je acetilsalicilna kislina zmanjšuje strjevanje krvi. Bodite previdni: za zdravljenje migrene absolutno ni primeren aspirin, je premajhen odmerek;

Acetaminophen (Paracetamol). Uporabili smo zdravljenje paracetamola kot zdravila za visoko temperaturo pri otrocih. Sama po sebi je varna, vendar ni zelo učinkovita, zato so večkomponentni analgetiki z dodatkom paracetamola primernejši za zdravljenje migrene. Čisti acetaminophen se prodaja tudi pod imeni Panadol, Tylenol, Efferalgan;

Ibuprofen (Zdravilo Nurofen 200 mg, zdravilo Nurofen Fort 400 mg, Mig 200, Mig 400, Brufen, Advil). Ima analgetični, antipiretični in protivnetni učinek. Bolniki dobro prenašajo, hitro odstranjujejo glavobol. Kadar je migreno predpisano v odmerku 500 mg;

Metamizol natrij (Analgin 500 mg, Baralgin 500 mg). Nismo začeli seznama s tem najbolj priljubljenim analgetikom, ker se je v zadnjih desetletjih močno diskreditiral. Redno jemanje natrijevega metamizola negativno vpliva na sestavo krvi, funkcije jeter in ledvic. V celotnem civiliziranem svetu čista snov v odmerku 500 mg ni bila sproščena dlje časa, vendar se v sestavo multikomponentnih analgetikov doda samo 100-250 mg. V Rusiji, pa se še vedno proizvaja kopek Analgin s konjsko dozo metamizol, ki je dobro odpravlja glavobole v migreno, ko pa redno uporablja povzroči nepopravljivo škodo, zdravje;

Naproxen (Naproxen 250 mg, nalgezin 275 mg, nalgezin Fort 550 mg). Za zdravljenje migrene uporabljamo samo v odmerku 500-750 mg in kot del kombinacije zdravil za glavobol. Prav tako se pogosto uporablja za boj proti občasnim bolečinam pri ženskah;

Diklofenak (Voltaren) - protivnetna snov, ki se uspešno uporablja za bolečine v hrbtu in sklepih. Obstaja veliko trgovskih imen za diklofenak, in Voltaren je morda najbolj znana med njimi. Za lajšanje akutnega glavobola in zdravljenja migrene uporabljamo diklofenak v tabletah ali Voltaren v prahu;

Ketorolac (Ketanov, 10 mg);

Lornoksikam (Xefokam, Xsefokam Rapid). Ketanov in Xefokam sta najmočnejša analgetika, s katero lahko odstranite tudi zobobolne zobne blazinice ali iztrebke iz jetrne kolike. Obe zdravili se aktivno uporabljata pri zdravljenju migrene, poleg tega pa ne samo v tabletah, temveč tudi v injekcijski obliki.

Večkomponentni analgetiki

Takšni anestetični pripravki lahko vsebujejo eno ali več glavnih učinkovin (na primer natrijev metamizol in paracetamol) ter eno ali dve dodatni snovi (npr. Kodein, kofein ali fenobarbital).

Kofein, kot je znano, ima vazokonstrikcijski učinek, ki je zelo pomemben za migrene. Kodein in fenobarbital pomirjajo živčni sistem in zmanjšata razburljivost možganske skorje. V preteklosti se je fenobarbital v velikih odmerkih uporabljal za zdravljenje epilepsije in ta praksa je pokazala resne neželene učinke in zabeležila zasvojenost. Upoštevajte, da kodein in fenobarbital povzročata odvisnost, kar pomeni, da tablete s takšnimi aditivi niso primerne za redno zdravljenje migrene.

Za glavobol so našteti najbolj priljubljena kombinirana zdravila:

Citramon (paracetamol 180 mg + kofein 30 mg + acetilsalicilna kislina 240 mg). Enako sestavo ima Askofen. Ta zdravila so primerna za zdravljenje migrene pri bolnikih, ki nimajo težav z visokim krvnim tlakom in vazospazmi. Če želite ustaviti napad, morate piti najmanj 2 tableti hkrati;

Migrenol, Panadol ekstra (paracetamol 500 mg + kofein 65 mg). Tukaj je živahen primer pridobivanja denarja od nevednih ljudi, ki trpijo zaradi divjih glavobolov. Pridejo v lekarno, kjer so obvezno ponudili posebno zdravilo za migrene, ki se imenuje Migrenol, in seveda stane več sto. Pravzaprav je Migrenol, da je Panadol Extra papirnat pretisni omot Paracetamola in skodelico kave. In iz migrene ta zdravila pomagajo slabše od Citramona (tudi, mimogrede, deset rublja);

Pentalgin. Pod to blagovno znamko se prodajajo 4 zdravila, nekoliko drugačna glede na sestavo in namen. Prve tri so primerni za lajšanje bolečine med redke (ne več kot 2-krat na mesec) migrena napade, in četrta ima antispazmodično učinek in je namenjen za odpravo kolike rezey, zob, mišicah, in menstruacijske bolečine:

Pentalgin H (metamizol natrij 300 mg + naproksen 100 mg + kofein 50 mg + kodein 8 mg + fenobarbital 10 mg);

Pentalgin ICN (metamizol natrij 300 mg + paracetamol 300 mg + kofein 50 mg + kodein 8 mg + fenobarbital 10 mg). Sedal M in Sedalgin neo imajo enako sestavo;

Pentalgin plus (propifenazon + paracetamol + kofein + kodein + fenobarbital);

Pentalgin (paracetamol 300 mg + naproksen 100 mg + kofein 50 mg + drotaverin 40 mg + fenilramin maleat 10 mg).

Kaffetin (propifenazon 210 mg ± paracetamola 250 mg ± 50 mg kofeina + kodein 10 mg) je dobro s tem, da ne vsebuje dipirona, toda za kontinuirano zdravljenje migrene ni primeren zaradi kodeina;

Tempalgin (metamizol natrij 500 mg + triacetonamin 4 toluensulfonat 20 mg). To je vse znano "zelena tableta iz glave." Pravzaprav dobro lajšanje bolečine, zahvaljujoč velikemu odmerku analgetičnega in narkotičnega sedativa;

Spazmalgon (Spasgan, Bral, natrijev metamizol 500 mg + pituopenon 2 mg + fenpivirinijev bromid 20 mg). Uporabite to zdravilo za trajno zdravljenje migrene - velika napaka. Ima popolnoma drugačen namen. Seveda bo 500 mg analgina utihnilo bolečino, vendar smo že govorili o njegovi škodi. In druge sestavine zdravila Spazmalgon imajo antispazmodični učinek, ki ni pomemben za migrene, saj so posode v možganih povečane in vnetljive ter niso stisnjene. Razkropite mit do konca: Drotaverine (No-shpa) je prav tako neuporaben za migrene. Ima izključno spazmolitični in ne protivnetni učinek in brez krče med migrenskim napadom;

Andipal (natrijev metamizol 250 mg + dibazol 20 mg + papaverin 20 mg + fenobarbital 20 mg). Je zelo učinkovito zdravilo za lajšanje glavobola pri ljudeh z migreno na ozadju hipertenzije in povečane razdražljivosti živčevja. Vendar pa zaradi dejstva, da ena tableta zdravila Andipal vsebuje le polovico tablete analgina, sta potrebni dve tableti za zdravljenje migrene, to je 40 mg fenobarbitala. Zato je zasvojenost neizogibna.

Zdaj bomo razpravljali o "gasilci", pri vbrizganju metod odstranjevanja groznega glavobola med migrenskim napadom. Imajo zateči, ko je oseba, ki je popolnoma brez ustreznih tablet, ki mu ni pomagala, in zapravlja dragocen čas, ali pa, ko je pogumno prenašal bolečino, dokler sem začel plezati na stenu.Razumeetsya, ne moreš narediti, če pa je stanje še vedno tam, bo moral narediti injekcijo.

Pri intramuskularnih injekcijah doma se najpogosteje uporabljajo naslednji analgetiki:

Baralgin - 2500 mg analgina v 1 ampuli. V krvi takoj pride enakovredno 5 tabletam analgina. Na stopnji, kjer je glavobol neznosen in ga spremlja slabost, je to najboljši izhod;

Ketorol - 30 mg ketorolaka v 1 ampuli. Pomaga hitreje in bolje Baralgina, manj škodi zdravju, vendar stane veliko več in nikoli ni na voljo nujnim zdravnikom. Če imate hudo migreno, je bolje, da v lekarni kupite Ketorol skupaj z ustreznimi brizgami in vzamete pri roki.

Učinkovita in neboleča alternativa za injekcije - rektalne supozitorije. Ker velike črke prehajajo skozi rektum, od tam bolečine hitro vstopajo v krvni obtok, obidejo prebavni trakt, slabost.

Za zdravljenje migrene uporabljamo naslednje sveče:

Voltaren 50 in 100 mg (diklofenak);

Cefexon D (paracetamol);

Indomethacin 50 in 100 mg.

Če navzea ni zelo močna in ga ne spremlja bruhanje, je smiselno jemati diklofenak v prahu - Voltaren Rapid Sachet. Absorbira se zelo hitro v želodcu in ne draži sluznice, zato ne poslabša slabost.

Na koncu pogovora o kombiniranih zdravilih proti bolečinam za zdravljenje migrene bi rad dal več o zdravilih na recept. Takšne tablete v takšni obliki ni mogoče kupiti v lekarni, ker vsebujejo nevarne snovi, ki so zasvojene. Na primer, Zaldiar (tramadol 37,5 mg + paracetamol 325 mg). Paracetamol, ki smo ga omenili zgoraj, in tramadol je pol-zdravilna snov, ki aktivira endorfinske receptorje. Z drugimi besedami, oseba, ki jemlje tramadol, čuti, kot da ima v krvi veliko vesel hormon - endorfin. Vzrok bolečine ni odpravljen, vendar se sproži analgetični mehanizem v možganih. Zdravilo Zal'diar se uporablja samo za zdravljenje hudih nenadzorovanih oblik migrene in le po navodilih zdravnika.

Posebni analgetiki proti migreni

Kako dolgo je migrena, tako mnogi poskusi znanstvenikov najdejo posebno zdravilo za zdravljenje te skrivnostne bolezni. Pomemben odstotek bolnikov na splošno ne more izbrati analgetika med razpoložljivimi in priljubljenimi analgetiki - brez tablet ne morejo pomagati. Zato je bil znanstveni preboj pri zdravljenju migrene samo vprašanje časa in v zadnjem času.

Leta 1989 je nemška farmacevtska družba GlaxoSmithKline razvila prvo posebno pripravo za migreno, sumatriptan. Zožuje dilatirana posoda, blokira sproščanje vezave peptida in substance P pacientov iz kalcitongina iz koncev trigeminalnega živca, s čimer se popolnoma ustavi napad migrene. Do danes se sumatriptan šteje za "zlati standard" pri zdravljenju migrene - to zdravilo radikalno izboljšuje kakovost življenja več kot 70% bolnikov, ki so ga poskusili sami.

Triptani

Sumatriptan je postal prvi predstavnik družine zdravil proti migreni. V zadnjih 30 letih je bila ta družina dopolnjena z več učinkovitimi sredstvi. Pomembno je razumeti, da triptani ne razbremenijo drugih glavobolov, razen tistih, ki jih povzroča migrena. Hkrati nobena druga vrsta zdravila ne kaže tako visoke učinkovitosti pri zdravljenju migrene kot triptanov.

Naslednji triptani se prodajajo v ruskih lekarnah:

Sumatriptan in njegovi generiki (zdravila z isto aktivno snovjo):

Imigran v tabletah po 50 in 100 mg in v obliki razpršilnika 20 mg (en odmerek);

Amigrenin 50 in 100 mg (Rusija);

Sumamigren 50 in 100 mg (Poljska);

Hitro 50 in 100 mg (Islandija);

Zolmitriptan (Zomig 2,5 mg);

Eletriptan (Relpax 40 mg);

Naratriptan (Naramig 2,5 mg).

V primerjavi z izvornimi zdravili so generiki do štirikrat cenejši, poleg tega pa imajo enako visoko učinkovitost. V naši državi ima Amigrenin (generična generacija Sumatriptana) zasluženo ljubezen med migrenskimi bolniki, ki jih je mogoče kupiti v povprečju za 150-200 rubljev.

Pojav triptani na farmacevtskem trgu je postala rešitev za milijone ljudi, ki trpijo zaradi bolečih napadov migrene z slabost in bruhanje. Toda, kot se pogosto dogaja v življenju, ima vsaka dobra stvar pomanjkljivosti. Triptani niso nobena izjema. Ker vneto plovilo močno zožijo, nekateri preprosto ne morejo jemati takšnih drog.

Pomembno: Triptani so strogo kontraindicirani pri bolnikih s kronično povišanim ali slabo nadzorovanim arterijskim pritiskom, ishemično boleznijo srca in z anamnezo miokardnega infarkta ali možganske kapi.

Čeprav imajo triptani tudi točke, selektiven učinek na možganska plovila, je nemogoče popolnoma odpisati svoj vpliv na srčne in periferne posode. Zato zdravniki ne predpisujejo zdravljenja migrene s triptani pri relativno zdravih in mladih bolnikih, ki imajo v stiku s srčnimi bolečinami v intenzivni fizični napori ali občutek svinčene teže v nogah. Varnost in tromboflebitis v anamnezi so tudi dejavniki, ki niso v korist triptanov.

Če imate migreno z auro, je zelo pomembno, da izberete pravi čas za jemanje triptana. V času aure se posodice možganov zožijo in pojav bolečine signalizira njihovo širjenje in vnetje. Zato v nobenem primeru ne morete piti tabletke na fazi aure, da bi dosegli bolečino. Torej, ne pridete pred njo, ampak samo podaljšajte auro in okrepite svojo tesnobo med napadom.

Začnite zdravljenje migrene z zdravilom Sumatriptan ali Zomigo bolje po posvetovanju z zdravnikom in osnovnim pregledom, vključno z elektrokardiogramom za preiskavo krvi. Seveda boste v lekarni prodali te pripravke brez recepta, vendar ne hitite, da bi šli tja, ne da bi obiskali zdravnika. Samo dejstvo, da se triptani prodajajo v dveh ali treh tabletah v enem paketu, kaže, da je njihovo preveliko odmerjanje ali zlorabo hude negativne posledice.

Pomembno: Tryptani ne morejo zdraviti redke hude migrene z aura - hemiplegicnimi in bazilarnimi migrenami. Poleg tega so ta zdravila kontraindicirana za otroke, mlajše od 18 let, nosečnice in doječe ženske.

Triptani so običajno dobro prenašajo, vendar včasih bolniki poročali plazil občutek na ščemenje kože, opažajo v prsih, in kršitve koncentracije. Tridesetletna praksa zdravljenja migrene s triptanom nam omogoča, da z zaupanjem povemo o svoji varnosti in visoki učinkovitosti. Zato, če nimate kontraindikacij, se ne bojte ničesar - lahko varno nadaljujete z zdravljenjem.

Derivati ​​ergotamina

Obstaja še en, starejši razred posebnih antiemergijskih analgetikov - derivatov ergotamina. V nasprotju s triptani, le zožijo plovila, in zelo močno in hitro, zato so lahko nevarni, še posebej pri velikih odmerkih. V večini tujih držav te vrste zdravila niso vedno predpisane za zdravljenje migrene. Derivati ​​ergotamina se štejejo samo kot rezervne snovi za lajšanje hudih napadov, če nobena druga metoda ne deluje.

Na primer, dihidroergotamin ampule drog prisotni v arzenalu zahodnih zdravnikov v primeru nujne zdravstvene oskrbe za bolnika s statusom migrene (kar pomeni, da trpijo za glavoboli, za nekaj dni, če ni učinka običajnih analgetikov). Dihidroergotamin kupili v lekarni brez recepta ne more biti, vendar lahko kupite bolečine tablete v kombinaciji z nizko vsebnostjo ergotamin.

V Rusiji obstajajo trije analgetiki:

Nomigreni (ergotamin tartrat 0,75 mg + kofein 80 mg + propifenazon 200 mg + kamilfinijev klorid 25 mg + mekloxamin citrat, 20 mg). Ergotamin zožuje krvne žile, kofein tones njihove stene in pospešuje absorpcijo tablet, propefenazon ima analgetični učinek, mekloksamin pa nevtralizira siljenje na bruhanje;

Sinkapton (ergotamin tartrat 1 mg + kofein 100 mg + dimenhidrinat 25 mg);

Cofetamin (ergotamin tartrat 1 mg + kofein 100 mg).

Ampak pripombe bolnikov, dve tabletki Nomigren, omogočata, da migrenski napad ustavita z enako hitrostjo in učinkovitostjo, kot tudi eno tableto zdravila Zomiga. Vendar, če primerjate ta zdravila glede varnosti, je preferenetiran triptan. Še vedno pa je treba upoštevati, da je skupni vnos derivatov ergotamina in triptanov kategorično kontraindiciran, saj vodi do kritičnega zmanjšanja posod možganov!

Pomembno: če ste vzeli zdravilo Nomigren ali katerikoli kombinirani analgetik z dodatkom ergotamina, lahko uporabite triptane ne prej kot v 24 urah!

Derivati ​​ergotamina imajo širok spekter kontraindikacij:

Bolezni perifernih krvnih žil;

Kako ravnati s slabostjo med migrenskim napadom?

Migrinski napad skoraj vedno spremlja navzea in včasih ponavlja bruhanje. Ne samo, da je to zelo neprijetno, ampak tudi preprečuje pravočasno asimilacijo anesteziranih zdravil. Če ste pili tableto in potem ste bruhali, lahko mislite, da sploh niste vzeli zdravila. Zato takoj, ko čutite bližajočo se mučenje, takoj vzemite antiemetično (Tserukal, Raglan), lahko greste skupaj z analgetikom.

Vendar pa tudi na samem začetku napadov migrene, ko je prezgodaj govoriti o slabosti in pulsiranju bolečin, želodec že deluje nepravilno, ne polno moči, in hrana, ki jo je jedel dan pred tem, se odloži v njem. Ista usoda, najverjetneje, pričakuje in zdravilo proti bolečinam, ki ste ga vzeli. Tam bo ležal in povzročil korozijo sluznice, ki še dodatno povzroča slabost. Da bi se temu izognili, vzemite tableto Motilium - to je zdravilo za preobčutljivost, ki vsebuje niz želodčnih encimov, ki pospešujejo prebavo.

Kako pravilno izbrati pripravek iz migrene?

Iz raznolikosti anestetikov, predstavljenih zgoraj, ni presenetljivo, da bi postali zmedeni: kakšne vrste tablet, ki jih lahko izbirate, in kje začeti zdraviti migrene? Najbolj pravilna je dosleden pristop - začeti, tako rekoč, z najmanj zlo, postopoma preseliti v največjo in le, če preprosti analgetiki ne pomagajo. Pomembno je, da izberete ustrezen odmerek, ali pijete uro kasneje še 2 tableti, nekaj ur kasneje pa še dve, na koncu pa ni deloval, saj izgubljeni čas, in si nepravično snemanje zdravilo na "neučinkovita pravna sredstva za migreno."

Aspirin iz vseh preprostih nesteroidnih protivnetnih zdravil najbolj olajša glavobol, ki ga povzroča migrena. Pravočasno 1000 mg aspirina je učinkovito primerljivo za triptane, a veliko bolj dostopno. Vendar ne pozabite na korozivni učinek, ki ga ima acetilsalicilna kislina na želodec. Zaradi tega minusa je zdravljenje migrene z aspirinom kontraindicirano pri bolnikih z gastritisom in peptičnim ulkusom.

Kot smo že omenili, v Evropi je za kombinirane analgetike prijavljena prava vaba zaradi škodljivih dodatkov, ki povzročajo zasvojenost (kodein, fenobarbital). Zato, če je glava zelo boleča, morate biti zadovoljni z običajnim aspirinom.

Podjetniške ljudi so pripravili poseben "antimigrenski koktajl", sestavljen iz preprostih in dostopnih sestavin:

Kozarec vode z raztopljenim 1000 mg šumečega aspirina;

Skodelico sveže pripravljene sladke črne kave ali kole;

Kako deluje? Najprej vzamete velik odmerek aspirina v hitro absorbiranem stanju. Drugič, telo dobite s tekočino in glukozo, ki napolni želodec in pomirja možgane. Tretjič, dobite del želodčnih encimov, ki bodo pomagali hitro prebavljati vsebino želodca in ga premakniti v črevesje, kjer se absorbira aspirin. Ta "koktajl" res deluje! Poskusite in če imate razjedo ali gastritis, zamenjajte aspirin z nalgezinom ali naproksenom v odmerku 500-750 mg.

Triptani - vaši prvi droge vrstic v prisotnosti želodca ali dvanajstnika, kot tudi poslabšanje gastritis ali, pod pogojem, da je učinek aspirina ne pride v 45 minutah po priema.V tem primeru nadaljujte prejemati triptani enkrat, na začetku teh napadov. Še enkrat opozarjamo: za zdravljenje migrene s triptani je potrebno dobiti dovoljenje od zdravnika!

Enokomponentne analgetike (ibuprofen, analgin, paracetamol, diklofenak) se ne smejo uporabljati v čisti obliki, še posebej analgetiki. Poskusite preizkusiti učinek ibuprofena (600-800 mg) ali ketorolaka (20 mg), morda bo to dovolj, da se med napadom hitro in popolnoma znebite glavobola. Ampak paracetamol in diklofenak verjetno ne bodo primerjali z aspirinom pri učinkovitosti pri zdravljenju migrene. Čeprav, kot vsi vemo, je vsaka oseba drugačna.

Kombinirani analgetiki (Tsitramon, Pentalgin) bolj pogosto uporabljajo za lajšanje migrenskih napadov, in deluje bolje, vendar ne pozabite, da govorimo o škodljivih aditivov in zasvojenost. Priprave, ki vsebujejo kodein in fenobarbital, lahko uporabljamo le za zdravljenje blagega migrena z 2-3 napadi na mesec.

Izbrano zdravilo za migreno lahko štejemo za učinkovito, če:

Popolnoma odstrani glavobol najpozneje 4 ure po sprejemu;

V prvih dveh urah je navzea in fotofobija, in bolečina prehaja od pulzirajočega do dolgočasnega in postopoma umirja;

Pomaga vam, da ustavite napad vedno ali skoraj vedno;

Glavobol se ne nadaljuje naslednji dan;

Med napadom vam ni treba ponoviti sprejema tega zdravila ali dodati drugega.

Kako pravilno jemati zdravila proti bolečinam pri migracijah?

Ne, ne gre strogo po navodilih, ne žvečite na nenamernih tabletah in pijte z dovolj vode. Samoumevno. Pri zdravljenju migrene je morda najpomembnejši čas jemati zdravilo in ne njegova sestava. Vsak analgetik, enostaven ali kombiniran, navaden ali poseben, lahko zdravi hud glavobol, ne glede na to, zakaj je to razlog. Vendar pa z migrenami imate nekaj minut, da mu daste to priložnost.

Razširitev in vnetje cerebralnih žil je edini vzrok glavobolov samo v prvih 40 do 120 minutah od začetka napada (odvisno od tega, kako hitro se bolečina povečuje). Tako, če ste imeli čas, da v prvih dveh urah prejmete zdravila za bolečino, imate možnost ustaviti napad. V nasprotnem primeru se izgubi.

Ko utripajoča glavobol pridruži slabost, strah pred močno svetlobo in nestrpnosti do glasnih zvokov, to pomeni, da so bolečine v impulzi opravili vzdolž vlaken trigeminalnega živca in dosegel v možgansko skorjo. Aktivni mehanizmi bolečine, stop analgetiki zelo težko, zlasti glede na smiselnost oralno dajanje.

Pomembno: Prepozno jemanje zdravil proti bolečinam, ne glede na vrsto in sestavo, vam ne bo pomagalo znebiti glavobola migrene, vendar boste dobili vse negativne posledice in neželene učinke. Ne prekoračite odmerka in ne ponovite imenovanja vsako uro, v upanju na olajšanje. Če napad migrene spremlja ponavljajoče bruhanje, vzamejo tableto sploh ni smiselno - samo injekcije.

Kombinacija analgetiki več možnosti, da vam pomagajo, ko je zgrešil najboljši čas za sprejem, vendar je to le zato, ker pomirja dodatki, ki jih vsebuje dolgočasno občutljivost možganske skorje, in se ne borijo z razlogom, ampak posledica. Ker koncentracija kodeina in fenobarbitala v takih pripravkih ni dovolj, uspeh ni zagotovljen. Toda nenadzorovano zdravljenje migrene kombiniranih analgetikov bo zagotovo povzroči odvisnost od njih. Pri jemanju zdravila z dodatkom fenobarbitala ali kodeina ne priporočamo več kot dvakrat na mesec.

Neustrezno zdravljenje z bolečino ponavadi povzroči, da oseba stalno uživa v strašnem glavobolu in na koncu pokliče rešilca. Zdravniki so ga injicirali intramuskularno Baralgin, Dimedrol, včasih celo Relanium, zaradi česar izčrpan pacient hitro zaspi. Poskusi se nikoli ne bi pripeljali do takega stanja: prvič, zdravje je nevarna, in drugič, v prihodnosti vodi do večje pogostosti napadov migrene.

Pomembno: Stojnega stresa ne morete stati stalno in ne želite jemati zdravila za bolečino, ki se nanaša na njihovo škodo. Daljši in boleči zasegi so, bolj pogosto se bodo ponovili.

Seveda, lahko sploh nič in enostavno prenašati v ima možgane zaščitni protibolečinske mehanizme, ki prekinila bolečino, ko preneha biti alarm za vas, kot gostitelj za telo in postane grožnja samega telesa. Največje 72 ur v krvi kopiči veliko koncentracijo hormona serotonina, in bolečina odstranimo.

Vendar zaloge možganov niso neskončne - ne morejo proizvesti serotonina neprekinjeno v divjih količinah, po vzponu pa neizogibno sledi upad. Znižana raven tega hormona v krvi povzroči, da bi oseba doživela hudo bolečino za kateri koli, tudi najbolj nepomemben vzrok. Z drugimi besedami, prag bolečine se zmanjša in v pogojih migrene je katastrofa.

Anestetiki: pomoč ali škoda?

Absolutno vsi analgetiki za odstranitev bolečine in vnetja motijo ​​sintezo encima ciklooksigenaze. Toda ta encim ne sodeluje le pri razvoju vnetja, temveč je prisoten tudi v sluznici zdravega želodca. Pomanjkanje ciklooksigenaze povzroči redčenje in razjede sluznice, zato je zloraba nesteroidnih protivnetnih zdravil napolnjena z razvojem gastritisa in razjed. Slabo vplivajo na ta zdravila in na delovanje jeter in ledvic, ker se izločajo iz telesa skozi enega od teh organov in celo prek obeh.

Druga negativna točka je fiziološka zasvojenost. Telo se navadi na dejstvo, da je v njem nekaj bolnega, od koder se pojavi "dobra tableta" in odpravi vnetje. Želi vse manj in bolj in bolj sprejemati takšne tablete. Kot rezultat, če bi se prej lahko znebili migrene s 500 mg aspirina, zdaj le 1500 mg pomoč. Število zdravil se povečuje, zato se neželeni učinki povečujejo. Obstaja začarani krog, izstop iz nje je včasih tako težak kot odvajanje drog.

V medicini obstaja poseben izraz za medicinski povzročeni glavobol - abusus (iz angleške "zlorabe" - zlorabe). Takoj, ko oseba, ki ima tako težavo, zmanjša koncentracijo analgetikov v krvi, nastane bolečina, zgolj kot odziv na dejstvo, da ni pravočasno pio tablet. Nadaljuje s svojo zasvojenostjo in še naprej povečuje vnos bolečine, dokler ne pride do hospitalizacije z diagnozo "akutne zastrupitve z drogami".

Pomembno: Po WHO, 1 od 50 ljudi na svetu trpi zaradi zlorabe glavobola, pri čemer ženske postanejo žrtve odvisnosti od drog petkrat pogosteje kot moški.

Skoraj vsi ljudje, ki že dolgo in redno uporabljajo redne analgetike, razvijejo vztrajno psihično odvisnost od tablet. Vedno se bojijo napada, nosijo kup kapsul in mehurjev, zmanjšajo precejšen del svojega dohodka za zdravila, vzamejo tableto prav tako kot "preprečiti bolečino". Se prepoznate v tem opisu? Poskusite se ustaviti!

Bolnike proti pankreatitisu lahko jemljete več kot dvakrat na teden. Med migrenskim napadom je to treba storiti pravočasno in strogo v terapevtskem (ne znižan!) Odmerku. Preje prej ne morete ponoviti, kot je navedeno v navodilih, pijete več tablet na dan, kot je priporočeno, ali namesto tega pijete druge tablete, pri čemer upoštevajte dejstvo, da niste presegli odmerka vsake posamezne droge. Vsi vas bodo zastrupili in bolečine ne bodo odstranjene, če bi to takoj storili.

Pomembno: V skladu z mednarodnimi medicinskimi standardi lahko enokomponentne analgetike vzamemo brez tveganja razvoja odvisnosti ne več kot 15 dni na mesec in skupaj, pol-droge in triptane - ne več kot 10 dni na mesec.

To je vse, seveda, čudovito, - rekli boste - ampak kaj če boli? In nič ne pomaga? In zasegi se povečajo le? Na ta vprašanja bomo poskušali odgovoriti v naslednjem poglavju.

Kako zmanjšati pogostost napadov migrene?

Uspešna rešitev te težave je v isti meri odvisna od vas in zdravnika. Kaj lahko storite osebno, da bi migrene napadali bolj redke in manj boleče? Na samem začetku pogovora smo razpravljali o sprožilcih - zunanjih in notranjih dejavnikih, ki povzročajo nastanek napadov. Škoda, vendar nevrologi navajajo, da skoraj nobeden od bolnikov z migreno ne vodi dnevnika o svojih nasvetih in ne poskuša razkriti svojih sprožilcev. Vsi rečejo nekaj, kot je: "Imam napade, ko sem živčen" ali "Nisem dovolj spala", vendar ne naredijo ničesar, da se zaščitijo pred temi tveganji!

Poskusite prenehati soditi po načelu "nismo takšnega življenja". Ustrezno lahko organizirate pravilen način dela in počitek, se naučite sprostiti po stresu, vzbuditi ljubezen do svetlobe, zdrave hrane, športa in aktivnega življenjskega sloga. Če epileptične napade povzročajo zunanji dejavniki (podaljšani glasni zvoki, onesnažen zrak, alergeni), jih preprosto odstranite iz svojega življenja. Toda tudi če najbolj skrben odnos do sebe še vedno ne omogoča zmanjšanja pogostosti migrenskih napadov, je čas, da se zdravnik obišče resno zdravljenje.

Po pregledu boste prejeli posebno zdravilo za zmanjšanje občutljivosti cerebralnih žil. Ne razbremenijo glavobola, ampak preprečijo njen videz. Vsakemu s hudo migreno je priporočljivo opraviti takšne programe preprečevanja zdravljenja enkrat v 2-3 letih, kar običajno traja 3-6 mesecev.

Obiščite zdravnika, če:

Vsak mesec imate 3 ali več težkih migrenskih napadov, med vami pa grizli ozadje in pritisnete glavobol;

Vi ste prisiljeni presegati priporočene odmerke in pogostost uživanja analgetikov, ker so izgubili učinkovitost in vaša migrena je izven nadzora.

Da bi zmanjšali pogostost napadov migrene, uporabljamo zdravila različnih razredov:

Antiepileptične droge - Topamax v odmerku do 100 mg, valproinska kislina (Depakin), gabapentin (Neurontin, Tebantin). Ta zdravila zmanjšujejo razburljivost možganov, zato sprožilci ne tako enostavno in hitro povzročijo migrenskega napada;

Antidepresivi - zdravil, ki povečajo koncentracijo serotonina in noradrenalina hormonov v krvi, kot so venlafaksin (Velafaks, Efevelon, Venlaksin), paroksetina (Paxil, Reksetin, Cipramil) in tricikličnih antidepresivov amitriptilin. Vsi so namenjeni krepitvi analgetične obrambe možganov. Uporablja se v minimalnih terapevtskih odmerkih;

Beta blokatorji - Propranolol, Anaprilin, Obsidan, uporabljajo za znižanje krvnega tlaka. Takšna zdravila tudi upočasnijo srčni utrip, zato so predpisani za zdravljenje migrene le za tiste, katerih krvni tlak skoraj vedno ostane pri približno 120/80 in je pulz stabilen;

Zaviralci kalcijevih kanalov - z migreno se uporabljajo verapamil in nimodipin (Nimotop). Za znižanje krvnega tlaka so potrebni dovolj visoki odmerki teh zdravil, a na splošno stabilizirajo vaskularni zvok;

Zdravila, ki izboljšajo cerebralno cirkulacijo - na primer, vazobral v kapljicah in tabletah. Pri zdravljenju migrene ima zmerno učinkovitost, vendar je popolnoma varna in primerna za skoraj vsakogar;

Priprave na magnezij - okrepiti plovila in ohraniti srce.

Napad se začne: kaj storiti?

Let's povzamemo naš pogovor o zdravljenju migrene, združili bomo celoten arzenal in pripravili jasen akcijski načrt, da ne izgubimo niti enega dragocenega trenutka, ko vas napad ponovno napada.

Torej, če se je glavobol začel:

Takoj pojdite domov, vzemite si čas za delo;

Vzemite toplo prho, uporabite aromatična olja, ki vam pomagajo obvladovati bolečino (sivka, pačuli, bergamot);

Naredite skodelico sladkega čaja ali kave, raztopimo v kozarcu 2 šumečih tablet aspirina, jesti nekaj svetlobe, če ni jedel za dolgo časa, vzeti tabletko Motilium, če pa vam je slabo, nato reglan;

Zaprite se v sobi, povlecite zavese, ležite pod odejo, se sprostite in poskušajte spati;

Če se po 45-60 minutah bolečina začela umakniti, uporaba kontrast temperature: dal na čelu ali vratu s hladnim mokro brisačo in goleni v skledo z vročo vodo. Vprašajte nekoga, ki vam bo dalo masažo, ali pa sami privoščite točkovno masažo, katere sheme je enostavno najti na netu;

Po 2 urah, če se bolečina še vedno ne zmanjša, vzemite triptan ali kombiniran analgetik s pomirjevalno komponento;

Če je 2 uri po tem napadu ni ustavil, sem začel bruhanje, brez tablet traja več - pokličite rešilca ​​ali pa injekcije baralgin / ketorolak doma, če je to mogoče.

Kdaj poklicati rešilca?

Obstajajo primeri, ko morate poklicati rešilca. Čeprav migrenija ni nevarna bolezen, v zelo redkih primerih povzroči grozeče oblike in lahko povzroči resne zaplete. Previdno preberite naslednji seznam: tudi če ste sami navajeni pri napadih, boste morali nekaj odstopanj od običajnega skripta takoj priviti v telefon.

Pokličite rešilca, če:

Napad traja več kot tri dni, to pomeni, da imate tako imenovani "status migrene", katerega rezultat, zlasti v odrasli dobi, je možganska kap;

Imate večkratno bruhanje, drisko in dehidracijo;

Migrenska aura traja več kot 1 uro;

Kršitve vida, govora, dotika in vonja ostajajo med napadom in ne le pred njim;

Pred vašo migreno nikoli ni spremljala aura, zdaj pa je nenadoma nastala;

Imate močno omotico, zatemnitev oči, ukrivljenost obrisov predmetov, popolno slepoto, izgubo zavesti, dezorientacijo v vesolju;

Tok migrene se je dramatično spremenil, v zadnjem tednu pa imate drugi ali tretji napad;

Imate 55 let, imate migreno dolgo časa in nenadoma ste imeli močan glavobol, podoben migreni.

Upamo, da bomo lahko danes odgovorili na vsa vaša vprašanja o migrenah, vam pomagali najti upanje in predlagali načine za to, da bi to podkupno in skrivnostno bolezen pod vašim nadzorom. Poskrbi za sebe in biti dobro!